Konstruktywny feedback dla kandydata, wyznacznikiem honoru rekrutera? Część 2.

Kontynuując pierwszą część artykułu, pora zająć się trudniejszym tematem, czyli brakiem feedbacku od klienta. Co robimy, a co zrobić możemy?

  • Prawie 70% pytanych osób bez ustanku walczy o informację zwrotną i przypomina się w tej sprawie klientowi, aż do skutku. Jeśli skutek jest nie do osiągnięcia, pozostaje feedback na podstawie rozmów jedynie z rekruterem lub poinformowanie kandydata o statusie zgodnie z prawdą, nawet tą najgorszą.
  • Około 20% ankietowanych, dwoją się i troją, aby wyjść z tej sytuacji z twarzą, co wcale do łatwych nie należy. W tej grupie pojawiają się także osoby, pozostawiające taką sytuację bez odzewu, a więc nie udzielający żadnej informacji zwrotnej – gdyż jej nie mają.

Jak pokazują badania, właśnie z tego powodu powstają często improwizacje rekruterskie, budowane na podstawie aplikacji. W tym momencie pojawia się niepokój zarówno kandydata, jak i rekrutera, który sprzedając zarówno klienta (employer branding), jak i jego ofertę pracy na tym etapie nie jest w stanie nadal budować relacji z procesowanym kandydatem.

Finalnie kończy się to informacją o zamknięciu procesu, czy wyborze innego kandydata, ale bez wyjaśnień, jakich często się oczekuje.

Jedyny komfort ma niespełna 10% ankietowanych, których taka sytuacja nie dotyczy. W większości są to osoby z wewnętrznych struktur HR po stronie klienta/firmy. Jak okazuje się, tylko ta grupa zawsze ma i może udzielić pełny feedback kandydatowi.

people-office-group-team

Zatem czy brak feedbacku od klienta, to główny problem, z jakim mierzy się rekruter?

TAK – odpowiedziało prawie 65% osób. Pozostała grupa 35%  dostrzega wyzwania w innych kwestiach, jakich?

  • Otrzymaniu feedbacku, którego nie można przekazać dalej, np. powody nie merytoryczne, trudno wytłumaczalne, czy dyskryminujące.
  • Roszczenia kandydatów, którzy nie przyjmują decyzji i próbują udowodnić, że to pomyłka. Tutaj także pojawia się hejt i oskarżenia.
  • Braku czasu na przekazywanie informacji zwrotnej.

sylwetki-kadry-oddziałujących_1098-1787

Prawda jak widać jest po obu stronach, czy wobec tego fala hejtu jest zasadna?

Wszyscy jesteśmy zgodni, że feedback powinien się pojawić. Powyższe badanie pokazuje problemy i wyzwania z jakimi trzeba się zmierzyć. Dbając jednak o jakość naszej rekruterskiej pracy, mamy możliwość przekazania informacji (o statusie) takiej jaka jest. Po obu stronach mamy do czynienia z czynnikiem ludzkim, który na pewno ma obszary do rozwoju. Rekruterzy w dużej mierze rozumieją rozgoryczenie kandydatów, gdyż mogą oni trafiać na różnych specjalistów, także mniej doświadczonych, którzy nie mają w pełni świadomości wszystkich aspektów zawodu. Jednak nie jest wskazane tutaj generalizowanie, bądź oczernianie wszystkich przedstawicieli zawodów związanych z HR. Rynek pracy, w jakim aktualnie się znajdujemy jest bardzo wymagający. Zarówno kandydaci jak i rekruterzy muszą sprostać co raz to wyższym oczekiwaniom pracodawców. Oznacza to, że gramy do jednej bramki i wskazana jest współpraca. Jeśli jako kandydat oczekujesz feedbacku, a nie został Ci udzielony, lub nie w wystarczającej formie, pozostań w kontakcie z rekruterem. Napisz maila, zadzwoń. Po prostu „kochaj, albo rzuć”. Nie ma potrzeby bicia piany, obrażania się, skarżenia, czy wypisywania obelg.

Serdecznie dziękuję wszystkim rekruterom i HRowcom, którzy wzięli udział w moim badaniu, dzięki czemu mogłem napisać rzetelny tekst. 🙂

obiekty-biznesowe-z-kadry-omawiając-plan-na-spotkaniu_1098-4066

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: