Mity HR. Część 3: Kiedy 2+2 nie jest 4. Jak rozumieć 80% wynagrodzenia za czas choroby?

Za jeden z istotnych przywilejów posiadania umowy o pracę (stosunku pracy), obok płatnego urlopu, bez wątpienia możemy ustalić zwolnienie lekarskie potocznie nazywane L-4. Często jednak spotykam się z problemami jakie ma statystyczny pracownik nie związany z HR, ze zrozumieniem zasad jego naliczania. Utarło się, że będąc na L-4 pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, co nawet reguluje art. 92 kodeksu pracy. Wiele osób zapewne przeżyło zdziwienie, otrzymując pensje i widząc że to jednak nie jest 80%. 🙂 Postaram się dziś wyjaśnić krok po kroku dlaczego tak jest.

allergy-cold-disease-flu-girl-handkerchief-ill

Chcąc zrozumieć zasady naliczania wynagrodzenia za zwolnienie lekarskie, muszę podać trochę definicji.

L4

 1. Wynagrodzenie chorobowe
  • W ciągu roku kalendarzowego wypłacane jest przez pracodawcę przez pierwsze 33 trwania zwolnienia lekarskiego (lub 14 dni w przypadku osób, które ukończyły 55 rok życia).
  • 80% wynagrodzenia wypłacane jest z tytułu choroby, lub odosobnienia spowodowanego chorobą zakaźną.
  • 100% wynagrodzenia wypłacane jest z tytułu choroby w trakcie ciąży, wypadku w drodze do lub z pracy, lub poddaniu się badaniom lekarskim związanym z byciem dawcą.
 2. Zasiłek chorobowy
  • Dotyczy wynagrodzenia za czas choroby od 34 dnia jego trwania (lub od 15, przy pracownikach powyżej 55 lat). Płatność w tym przypadku przechodzi na ZUS, a jeśli stan zatrudnienia wynosi co najmniej 20 osób nadal płaci pracodawca (a ZUS zwraca przy rozliczeniu).
  • 70% za okres pobytu w szpitalu.
  • 80% z powodu choroby (czyli jak przy wynagrodzeniu chorobowym).
  • 100% z tytułu choroby w trakcie ciąży.
 3. Zasiłek opiekuńczy – w wysokości 80% z tytułu opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.
 4. Zasiłek macierzyński i rodzicielski – 60%, 80% lub 100% z tytułu urodzenia dziecka oraz przysposobienia lub przyjęcia na wychowanie jako rodzina zastępcza.

medicine-thermometer-tablets-pills

Jak mamy rozumieć te procenty?

 1. Wyliczamy podstawę wynagrodzenia za czas choroby – czyli średnie wynagrodzenie (miesięczne) wypłacone w okresie ostatnich 12 miesięcy. Jeśli pracownik pracuje krócej, to średnia jest oczywiście wyliczana za pełne przepracowane miesiące. A jeśli L-4 pojawia się w pierwszym miesiącu pracy, to podstawą jest po prostu miesięczne wynagrodzenie brutto. W skład podstawy wchodzą:
  • wynagrodzenie zasadnicze,
  • premie i prowizje (jeżeli są pomniejszane za okres niezdolności do pracy),
  • wynagrodzenie urlopowe,
  • wynagrodzenie za pracę w nocy i godzinach nadliczbowych,
  • inne dodatki i nagrody regulaminowe.
 2. Odejmujemy 13,71% składek ZUS (emerytalne, rentowe oraz chorobowe).
 3. Za jeden dzień niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie stanowiące 1/30 podstawy. Czyli otrzymaną kwotę dzielimy na 30 dni i mnożymy przez ilość dni niezdolności do pracy (dni L-4). Uwzględniamy wszystkie dni kalendarzowe (także weekendy i święta).
 4. Wynik mnożymy przez odpowiedni procent (70%, 80%, 100%) i mamy wynagrodzenie za dzień choroby.

Jak widać hipotetyczne 80% nie dotyczy wynagrodzenia brutto, a podstawy od której odjęliśmy już ZUS. Ale to nie koniec zagadek. 🙂

lemon-tea-cup-mug-sick

 Przez pierwsze 30 dni zatrudnienia pracownika obowiązuje okres wyczekiwania, czyli dopiero po tym czasie nabywa prawo do zasiłku. Wyjątkiem jest kontynuacja opłacania składek udokumentowana np. w świadectwie pracy, pod warunkiem nie przekroczenia 30 dni przerwy pomiędzy zatrudnieniem.

Jeśli pomiędzy okresami zwolnień lekarskich nie ma przerwy minimum 3 miesiące, podstawa się „przepisuje”, a więc dopiero po 3 miesiącach od ostatniego L-4 można wyliczyć ją na nowo.

 Zmiana etatu w trakcie zatrudnienia zmienia także okres wliczany do podstawy, czyli przyjmujemy jedynie te miesiące od których nastąpiła ostatnia zmiana etatu.

Okres wyczekiwania nie dotyczy absolwentów szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych. Innymi słowy podjęli pracę w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie z dobrowolną składką chorobową.

Okres wyczekiwania nie dotyczy także pracowników z udokumentowanym przynajmniej 10-letnim okresem ubezpieczeniowym, tj. stażem pracy (na umowę o pracę).

Okres wyczekiwania nie dotyczy zwolnienia lekarskiego z powodu wypadku w drodze do lub z pracy lub w pracy.

Okres wyczekiwania nie dotyczy zasiłku opiekuńczego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: