Talent na rynku pracy. Jak znaleźć pracę marzeń?

Bardzo dziękuje za wszystkie lajki i wiadomości, pytania i porady. Jest mi miło, że mój Blog Sposoby Na Zasoby, cieszy się takim dużym zainteresowaniem. Wasze case’y są dla mnie nieocenioną motywacją do ich rozwiązywania, więc bądźmy w ciągłym kontakcie :).

Odpowiadając na Wasze zapytania, chciałbym dziś poruszyć kwestie miejsc, gdzie najlepiej szukać pracy. Jak zarządzić swoim talentem, marką osobistą i wizerunkiem w social mediach. Temat ten mieliśmy okazję poruszyć z moją koleżanką Magdaleną Kamińską, podczas wykładu dla studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Już wcześniej pisałem o tym „Jak nie dostać pracy?” :), więc tylko przypomnę, że zaczynając poszukiwania warto byłoby zrobić sobie rachunek sumienia i odpowiedzieć na pytanie „Jakie masz oczekiwania?”!

Co lubisz i co mógłbyś/mogłabyś robić w pracy?

Jak wybrać idealną pracę?

Jakie zadania chcesz wykonywać w pracy?

Jakie stanowisko Cię interesuje?

Pytań jest znacznie więcej, więc czy na pewno umiemy na nie wszyscy opowiedzieć? Trochę na ten temat wspomniałem także w moim Dekalogu przygotowań do rozmowy o pracę. Zaczynamy oczywiście od napisania CV, ewentualnie listu motywacyjnego i pamiętamy o błędach jakich mamy nie popełniać w tych dokumentach. 🙂

Następnie szukamy pracy marzeń! Tylko gdzie?

  • Strona WWW potencjalnego pracodawcy (zakładka: kariera) – jak już ustalimy w jakiej firmie chcielibyśmy pracować, to polecam obserwować pojawiające się ogłoszenia na stronie www danej organizacji. Możemy także przeglądać ich ogłoszeniach na różnych portalach o pracę.
  • Portale z ofertami pracy – no właśnie, jakie? Jest ich tak dużo, że przyznam szczerze sam czasem mam problem z ustaleniem ich wiarygodności. Jako rekruter korzystam najczęściej z typowego direct searchu w social mediach, jednak jak już publikuje ogłoszenie, to na tych najbardziej popularnych portalach: pracuj.pl, praca.pl, gazetapraca.pl, infopraca.pl, olx.pl, gumtree.pl itd. Nie mniej tutaj pole do zaorania jest uwierzcie mi w hektarach. Co chwile pojawiają się nowe strony z ogłoszeniami z konkretnych branż. Różne platformy wymiany kandydatów i ofert pracy. Ciężko nad tym panować 🙂 ale warto sobie czasem pogooglować w tym temacie.
  • Targi pracy – bardzo, ale to bardzo polecam pojawianie się w takich miejscach. Nie dość, że w jednym miejscu znajduje się wiele ciekawych firm, to jest tam zawsze ich przedstawiciel, z którym możecie porozmawiać. Całe te eventy są mocno reklamowane w social mediach (np. facebook), więc warto być tutaj na bieżąco.
  • Wyszukiwarka Google – no oczywista oczywistość, nie wymagająca myślę komentarza? 🙂
  • Social Media i networking – mam tutaj na myśli portale takie jak: Facebook, LinkedIn i GoldenLine. Aktywnie działający rekruterzy są w tych miejscach bardzo aktywni i oprócz publikowania postów, są dostępni dla kandydatów i odpowiadają na różne, nawet najdziwniejsze pytania.

social-media-1846777_960_720

Wątek mediów społecznościowych warto trochę rozwinąć. Nasze profile w social mediach to idealne miejsce do podglądania kandydatów i sprawdzania ich historii zawodowej. Uczulam bo włos się jeży nie raz, jak widzę co publikują kandydaci na swoich „otwartych” czy nawet „publicznych” kontach :). Aczkolwiek statystyki pokazują, że nawet 35% pracodawców niechętnie zatrudnia kandydatów nieaktywnych online. Więc bycie w sieci jest przydatne, ale należy robić to z głową! Oczywiście kij ma dwa końce i nie tylko rekruterzy mogą nas podglądać. Szefowie i rekruterzy, również mogą zostać zlustrowani przez kandydatów 🙂 Tutaj królują takie branże jak IT (74% wyszukiwanych kandydatów pochodzi z portali społecznościowych), a nieco mniej bo 64% należy do sektora finansów (w tym także SSC/BPO – centra usług wspólnych).

pozwolilam-sobie-przejrzec-pana-profil-na-facebooku-wynika-z-niego-ze-pana-poprzedni-pracodawca-to-szlachta-nie-pracuje

Czego więc unikać? Niestosownych zdjęć (z alkoholem, czy innymi używkami), negatywnych wpisów o poprzednich pracodawcach lub współpracownikach, braku umiejętności komunikowania się, czy publikowania treści zakazanych czy dyskryminujących czyjeś wyznanie, poglądy polityczne, płeć, orientacje seksualną, itd.

L=F

A co byłoby wskazane? Potwierdzenie swoich kompetencji i kwalifikacji, referencje innych współpracowników/szefów, wpisy pokazujące komunikatywność, wysoką kulturę osobistą, wiedzę merytoryczną, kreatywność, czy chociażby profesjonalne zdjęcie.

Co jeszcze możesz zrobić? Rozwijać siebie i swoja markę. Uczestniczyć w kursach online, wymieniać się doświadczeniami i wiedzą z innymi. Uczyć się języków obcych. Poznawać osobiście ludzi z branży, uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach, seminariach. Chodzić na targi pracy.

7681930580_4a0a20f7c4_o

I PRZEDE WSZYSTKIM BUDOWAĆ SWOJĄ MARKĘ KANDYDATA, TRAKTUJĄC TO JAKO INWESTYCJĘ NA PRZYSZŁOŚĆ.

 

3 myśli na temat “Talent na rynku pracy. Jak znaleźć pracę marzeń?

Dodaj własny

  1. super artykuł 🙂 Piszę obecnie pracę na temat Personal Brandingu, i widzę że jest tu trochę danych statystycznych. Czy mógłbym poprosić o ich źródło? z góry dziękuje za pomoc!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: