Postanowienia noworoczne. Jak zaplanować zmianę pracy w ciągu roku?

Jak głosi powiedzenie „z nowym rokiem, nowym krokiem”. Ma to swoje odzwierciedlenie także w statystykach dotyczący szukania pracy. Okazuje się, że kandydaci najbardziej aktywni są właśnie w styczniu. Czy to kwestia postanowień noworocznych?

newspaper-718412_960_720

Jakiś czas temu pisałem o symptomach wypalenia zawodowego.

Wiele czynników może determinować chęć zmian zawodowych. Decydując się na ten krok, powinniśmy jednak odpowiednio przygotować się do poszukiwań. Patrząc na rynek pracy istnieją pewne trendy i w różnych okresach roku możemy zaobserwować większe lub mniejsze aktywności pracodawców.

magnifier-newspaper-history-glass-zoom

Ponad dekadę temu, w dobie dodatku „praca” słynnej Gazety Wyborczej, największą aktywność kandydatów mogliśmy zaobserwować w dniu jego publikacji, czyli w każdy poniedziałek. Pomimo upływu wielu lat poniedziałek nadal pozostaje dniem, w którym szukający pracę wysyłają najwięcej CV. Cały proces już dawno przeniósł się do Internetu i zakładam, że największy odsetek kandydatów, to jednak osoby, nie mające skojarzeń z co poniedziałkowym zakreślaniem „aaaaaaa ciekawa praca” w gazecie. Psycholodzy tłumaczą to energią gromadzoną przez weekend, a dająca upust z początkiem nowego tygodnia. Co ciekawe statystyki podają, że wykres „aplikowania” rośnie od niedzieli, aż do środy, a następnie spada aż do soboty.

pexels-photo-586339

Pracodawcy również wykazują się największą aktywnością z początkiem nowego tygodnia lub miesiąca. Z jednej strony możemy doszukiwać się tutaj (podobnie jak u kandydatów) wykorzystania energii gromadzonej przez weekend. Jednak powody są również w zachowaniach pracowników, którzy najczęściej decydują się na rezygnację z pracy (składanie wypowiedzenia) w ostatni dzień tygodnia, lub miesiąca. Poza tym przyziemnym, jakby się wydawało, powodem firmy pojawiają się na rynku pracy z nowymi ogłoszeniami także w innych okresach roku. Jakich?

  • STYCZEŃ – kiedy organizacje zamkną już rok finansowy i mają do dyspozycji nowy budżet (zaplanowany do końca grudnia roku poprzedzającego). Tutaj w zależności od pochodzenia pracodawców, możemy mieć lekkie przesunięcie do MARCA/KWIETNIA, czyli końca I kwartału.
  • Taka tendencja stopniowo maleje, ale nadal utrzymuje się, aż DO CZERWCA. Czyli do okresu, w którym managerowie/szefowie chcą zamknąć wszystkie rekrutacje przed urlopami wakacyjnymi. Co ciekawe nie obserwuje się większych odchyleń od tej normy nawet w święta wielkanocne, czy dłuższe weekendy przypadające w maju oraz czerwcu.
  • WAKACJE – są w rekrutacji sezonem ogórkowym. Powodem są oczywiście urlopy. Jedyną aktywność możemy zanotować tutaj jedynie w pracy tymczasowej (zastępstwa wakacyjne) lub w rolnictwie.
  • WRZESIEŃ – oprócz 1 dnia szkoły dla uczniów, jest miesiącem kiedy ponownie wzrastają potrzeby rekrutacyjne, a tym samym zapotrzebowanie na nowych pracowników. Kandydaci zatem mają czas na szukanie pracy aż do listopada, a przy dobrych wiatrach nawet do grudnia. Część organizacji od listopada zaczyna zamykać rok finansowy i zamraża swoje budżety. W pozostałych wypadkach możemy cieszyć się ofertami pracy, aż do okresu świąt bożonarodzeniowych.

news-1729539_960_720

Pamiętajmy, że od każdej reguły istnieją wyjątki, determinowane przez wiele niespodziewanych w życiu organizacji czynników. W obliczu tej sytuacji, wszystkim kandydatom mierzącym się z zamiarem zmiany pracy, polecam bycie na bieżąca z ofertami pracy w interesujących Was sektorach.

newspaper-news-media-spectacles-53209

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: