Odrzucony czy na czarnej liście? Losy kandydatów niechcianych.

Niedawno natknąłem się na kilka artykułów dotyczących czarnych list kandydatów, z których rzekomo korzystają rekruterzy. Zagłębiając się dalej, czytam, że w sprawę zaangażował się już Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (w skrócie GIODO). Z kolei Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że takie działania są niezgodne z prawem i dyskryminujące.

blacklist-of-brokers

Tutaj warto byłoby się zastanowić, czy coś mnie w moim życiu zawodowym ominęło? Pomimo 11-tu lat stażu pracy jako rekruter nie przypominam sobie, abym widział lub słyszał o oficjalnym istnieniu „czarnej listy” z kandydatami. Tym bardziej jeśli chodzi o bazę takich danych przekazywanych między firmami. Może pracowałem nie w tych organizacjach. 🙂

Prawdą jest natomiast, że kandydaci są pozycjonowani w bazie, a powody odrzucania skrupulatnie odnotowywane w systemach do rekrutacji. Wobec tego aplikujący mają swoją historię u danego pracodawcy, a rekruter widząc ponownie CV kandydata, może sprawdzić jaki był powód niepowodzenia tego profilu w ostatnim procesie.

lost-places-old-decay-ruin-162389

Obserwując przez wiele lat rynek pracy, stwierdzam, że takie narzędzie jak czarna lista mogłaby być bardzo przydatna. Nie tylko z listą kandydatów, ale także Nas rekruterów oraz pracodawców. Może kiedyś doczekamy się serwisu podobnego do „znanylekarz.pl”? Co o tym myślicie?

Jak nie dostać pracy?

Pisałem już o najczęściej popełnianych błędach w CV. Czego powinniśmy się wystrzegać, aby finalnie zwiększyć swoje szanse na sukces? Dobre CV, to jednak tylko połowa sukcesu.

pexels-photo-167964

Jakie zachowania kandydatów zasługują na czerwoną kartkę?

 • Nie pojawienie się na umówionym spotkaniu, bez informacji lub późniejszego wyjaśnienia. Samo spóźnienie, o ile nie byłoby kilku godzinne 🙂 można jeszcze wybaczyć.
 • Rezygnacja z procesu rekrutacji i aplikowanie na podobny profil, w krótkim odstępie czasu. Dotyczy to oczywiście powodu, który stałby w sprzeczności z powtórnym zainteresowaniem podobną ofertą pracy, np. „znalazłam/znalazłem inną pracę”. 🙂
 • Pojawienie się na spotkaniu rekrutacyjnym pod wpływem alkoholu, lub innych środków odurzających.
 • Kłamstwa i przekłamania. Nie tylko te w CV. Także podkolorowywanie rzeczywistości podczas kolejnych etapów rekrutacji. 🙂
 • Aroganckie zachowanie i brak szacunku podczas spotkań rekrutacyjnych.
 • Podpisanie umowy i nie pojawienie się pierwszego dnia pracy, bez żadnej informacji o chęci zrezygnowania.
 • Negatywne wypowiedzi o poprzednim pracodawcy.
 • Motywacja czysto finansowa.
 • Traktowanie ofert pracy jako karty przetargowej w walce o kontrofertę u obecnego pracodawcy.
 • Niezachowanie poufności w procesie rekrutacyjnym.
 • Negatywne reakcje na udzielony feedback. Szczególnie jeśli kandydat dopuszcza się pomówień, obrażania publicznego rekrutera czy firmy.

pexels-photo-279415

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: