Młody nie znaczy, że gorszy. CV – poradnik dla młodocianych.

W tym tygodniu zakończyłem cykl zajęć w ramach projektu „Start do kariery” z uczniami trzecich klas w Zespole Szkół Gastronomicznych w Warszawie. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, na sali pojawiało się wiele pytań i to całkiem trafionych w punkt. Okazuje się, że uczniowie chcą wiedzieć, jak pojawić się na rynku pracy i bardzo dobrze przyjmują informację z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się mierzyć. Tutaj tylko warto, aby trafiały do nich odpowiednie i słuszne uwagi. Dlatego też postanowiłem, że kolejny tekst będzie właśnie o Was i dla Was – młodych na rynku pracy! 🙂

Bardzo się cieszę, że już od młodych lat wpaja się w szkołach zarys kwestii związanych z rynkiem pracy. Jest to oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale od czegoś należy zacząć. Sam przechodziłem ten okres w swoim życiu i na pewno chciałbym wiedzieć co robić, a czego się wystrzegać.

  1. TAK, PISZ CV – usłyszałem podczas zajęć, że osoby nie mające jeszcze doświadczenia, nie muszą pisać CV. Nic bardziej mylnego. Wrócę do moich poprzednich wpisów – CV jest przepustką do nowej pracy. Zawieramy w niej wszystkie najważniejsze informacje zawodowe o nas i przede wszystkim podajemy kontakt do siebie. O ile mogę polemizować z informacjami, jakie tam zawieramy (szczególnie w kontekście osób młodych), to nie możemy dyskutować z brakiem kontaktu do siebie. W końcu nie sztuką jest iść na casting jak w scenie ze Sławomirem Packiem w „Poranku Kojota” – „- Zadzwonimy do pana. – Ale ja nie mam telefonu! – Ok, ok…” 🙂clapper-board-1019607_960_720
  2. NIE MASZ DOŚWIADCZENIA? NIE SZKODZI – oprócz pozycji „doświadczenie”, CV posiada także inne ważne elementy w swojej konstrukcji, np. edukację, umiejętności, kompetencje techniczne, znajomość języków obcych. Warto uwzględnić wszystkie doświadczenia jakie się zdobyło – praktyki, prace wakacyjne, wolontariat, realizowane szkolne projekty, działalność naukową, olimpiady, konkursy itd. A może pomagałaś/pomagałeś rodzicom w jakiś ciekawych pracach, które czegoś Ciebie nauczyły? To wszystko jest ważne i warto to wyeksponować.
  3. MOCNE STRONY – jeżeli pracodawca nie wymaga w ofercie pracy doświadczenia, to wiadomym jest, że przyjmuje osoby do przeszkolenia. Tutaj kluczowe zatem nie będą zdobyte doświadczenia, bo ich fizycznie nie ma. Trzeba podkreślić swojej atuty, które mogą się przydać na wskazanym stanowisku. Znajomość systemów komputerowych, wiedza z danego zakresu, dobra dykcja, umiejętność szybkiego czytania, bądź pisania na klawiaturze, albo lekkie pióro. Komunikatywność, odporność na stres, tzw. „multitasking” – czyli umiejętność wykonywania różnych zadań jednocześnie.
  4. EDUKACJA – na tym przecież na początku bazujemy. Dyplom, ukończony kurs, rozpoczęte studia, odbyte praktyki w szkole, osiągnięcia naukowe itd. itd.aec-1782427_960_720
  5. ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH – bardzo ważna umiejętność w dzisiejszych czasach. Często więcej warta niż doświadczenie, szczególnie dla pracodawców z sektora SSC/BPO. Osobiście prowadzę wiele takich projektów, gdzie dla firmy liczy się jedynie biegłość językowa i osobowość :). Polecam korzystać z możliwości uczenia się języków obcych, bo potem wydaje się na to grube setki, a nawet tysiące złotych. UWAGA – podstawowa znajomość niewiele wnosi, więc warto ją ciągle rozwijać i wówczas w CV napisać „w trakcie nauki”. Można także rozbić informację o znajomości języków na w mowie i w piśmie.
  6. PAMIĘTAJ O KLAUZULI – nie muszę już chyba ponownie tego komentować? 🙂
  7. ZAINTERESOWANIA – ostatnio słyszałem, że ta pozycja w CV jest kompletnie nieistotna. Czyżby? Ja zawsze o to pytam swoich kandydatów. Weryfikuje, czy nie są wymyślone na potrzeby chwili i dobrego odbioru u rekrutera. Poza tym nikt nam nie uwierzy, że nie mamy hobby :).

education-548105_960_720

Pamiętajcie to Wy jesteście kowalami własnego losu, więc weźcie życie w swoje ręce! W kolejnej odsłonie opowiem Wam trochę o zagrożeniach, z jakimi możecie się mierzyć. Czego się wystrzegać, na co możecie liczyć i jak nie dać się oszukać :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: