Poznaj fakty, nie daj się zaskoczyć – dekalog przygotowań do rozmowy o pracę!

Siadając do napisania tego wpisu, zastanawiałem się ile osób ma realny problem z przygotowaniem się do spotkania rekrutacyjnego. Kto z Was w ogóle odrabia pracę domową, a kto idzie na żywioł? Jako rekruter obserwuje osoby, które na to pytanie odpowiedziałyby na każdy możliwy ze sposobów 🙂 Ponieważ dziś o godz. 14:00 będę miał okazję prowadzić warsztat „rozmowa kwalifikacyjna”, dla studentów Politechniki Warszawskiej, postanowiłem przybliżyć Wam te zagadnienia także tutaj!

interview-4

Zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne to już duży sukces. Oznacza to, że po przesłaniu CV kandydatura spotkała się z pozytywną oceną. W tej sytuacji 50% pracy zostało wykonane celująco 🙂 Aby kolejne 50% zakończyło się także pozytywnie, zapraszam do lektury mojego dekalogu, dzięki któremu łatwiej będzie Ci przygotować się do rozmowy o pracę.

Na wstępie moje gratulacje, bo zapewne właśnie zadzwonił telefon, lub przyszedł mail i w ciągu kilku dni odbędzie się spotkanie w sprawie pracy. Zatem mamy trochę czasu, aby się do tego przygotować.

  1. Punkt pierwszy – wróć do oferty na jaką zostało wysłane CV. Zapoznaj się na nowo z całą jego treścią, bo jak powszechnie wiadomo pamięć mamy dobrą, ale ulotną 🙂 Nie daj się tutaj zaskoczyć. Rekruter potrafi zapytać o to, co skłoniło Cię do zaaplikowania. Zastanów się jakie masz wyobrażenia względem wspomnianego stanowiska. Cofnij się pamięcią do poprzednich prac i przytocz wszystkie zbieżne zadania ze swojego doświadczenia.
  2. Krok drugi, sprawdź dokładnie informacje o firmie. Czym się zajmuje, jaka jest jej historia, sprawdź opinie w internecie, poszukaj w portalach społecznościowych osób, które tam pracują. Bądź świadom/świadoma do jakiego świata chcesz wkroczyć. Pokaż, że jesteś odpowiednią osobą, w odpowiednim czasie i miejscu.
  3. Po trzecie, potwierdź rekruterowi spotkanie, zaraz po tym jak ustalisz lokalizacje i odrzucisz wszelkie niebezpieczeństwa jakie mogą Ci przeszkodzić w dotarciu do wyznaczonego miejsca 🙂 Nie ma nic gorszego niż nieoczekiwane korki, spóźniony tramwaj, czy szukanie adresu biura przez dłuższą chwilę 🙂728072059_40755c9ca2_m
  4. Przechodzimy na level czwarty i przygotowujemy schludny strój. Nie jest prawdą, że musisz ubrać się w garnitur, ale także nie w wyciągnięty t-shirt i dżinsy. Ubranie jakie chcemy założyć na spotkanie musi pokazywać nas, ale także dać nam swobodę i oddech. W końcu na rozmowie rekrutacyjnej mamy ważniejsze rzeczy niż stresowanie się niewygodnym etui. Dostosuj wygląd do firmy i poziomu stanowiska. Garnitur na stanowisko produkcyjne, będzie tak samo dziwne, jak dresy założone do banku. Rozwaga jest najlepszym doradcą.
  5. Jesteśmy w połowie, więc punkt pięć, to szacunek do osoby, z którą się umawialiśmy. Jeśli chcemy zrezygnować ze spotkania, coś nam wypadło, mamy jakiekolwiek wątpliwości, to zawsze poinformuj o tym rekrutera. Lepiej nie pojawić się na czarnej liście! 🙂
  6. Szósty to etap już prawie na spotkaniu. Prawie, bo właśnie na nie jedziesz. Spóźnienie będzie tak samo źle odebrane jak przybycie dużo przed czasem. Tzw. kwadrans akademicki jest w zupełności wystarczający. Da nam to możliwość spokojnego przyjścia, zajęcia miejsca w „salce konferencyjnej” i chwili na oddech i złapanie myśli.
  7. Wybiła godzina „siedem” – zaczynamy spotkanie. Gospodarzem jest rekruter, więc staraj się nie przejmować inicjatywy. Odpowiadaj na zadawane pytania, ale dodawaj wszystko to, co może zaprezentować Ciebie w jak najlepszym świetle. Najważniejsza zasada mówimy prawdę i na temat. NIE KŁAM! NIE ZMYŚLAJ! NIE KONFABULUJ!
  8. Krok ósmy, oznacza, że idzie Ci dobrze, a spotkanie już trochę trwa. Ważne jest, aby na tym etapie dowiedzieć się wszystkiego czego jeszcze nie wiesz, jednak z zachowaniem planu przedstawiciela firmy.
  9. Punkt dziewiąty – kończymy spotkanie, więc postaraj się podsumować wszelkie ustalenia co do kolejnych etapów rekrutacji. Dopytaj, kiedy możesz liczyć na feedback i w miłej atmosferze pożegnaj się z rekruterem.
  10. Na końcu jako dziesiątka – możesz podziękować mailowo za spotkanie i oczekiwać na informację zwrotną.phone-612061_960_720

Pamiętaj, nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Bądź po prostu sobą! 🙂

hired-1714499_960_720

Jedna myśl na temat “Poznaj fakty, nie daj się zaskoczyć – dekalog przygotowań do rozmowy o pracę!

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: