Mity HR. Część 9. Praca na drugi etat. Czy pracodawca może jej zabronić?

Posiadanie kilku prac jest w obecnym świecie dość często spotykane. Z jednej strony chcemy sobie dorobić. Z drugiej rozwijamy kompetencje, których nie mamy okazji na macierzystym etacie. Z trzeciej zaś, budujemy swój własny biznes, który przyszłościowo pozwoli nam pracować na własny rachunek. Powodów jest wiele. Czy od strony formalnej możemy spodziewać się jakiejś prawnej blokady?

handcuffs-caught-crime-sin-non-free-slave-slavery

Kodeks pracy nie zakłada zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia!

Co więcej w myśl art. 10  § 1 kodeksu pracy – każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu.

pexels-photo-147635

Skoro kodeks pracy nie zabrania, czy pracodawca może wprowadzić restrykcje w umowie o prace lub regulaminie, związane z praca na drugi etat? Otóż nie! Zgodnie z art. 18 § 1 kodeksu pracy – postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy. Wobec tego regulaminowe ograniczenia są prawnie niedopuszczalne, a ich wprowadzanie będzie nie ważne. Wymuszanie na pracowniku informowania o podejmowaniu innego zatrudnienia stoi w sprzeczności z art. 221 § 1 kodeksu pracy, który jasno reguluje jakich danych osobowych może wymagać pracodawca.

banksy-in-boston-follow-your-dreams-cancelled-essex-st-chinatown-boston-9

Ochrona pracodawcy vs. prawo.

Firmy chcące chronić swoich interesów, oprócz umowy o pracę mogą podpisać z pracownikiem odrębną umowę o zakazie konkurencji. Jak napisano w art. 1011 § 1 kodeksu pracy – w zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji). Ponadto każdy pracownik jest prawnie zobowiązany przestrzegać podstawowych obowiązków pracowniczych, zdefiniowanych w art. 100 kodeksu pracy. Dodatkowo na podstawie art. 211 kodeksu pracy, pracownik musi przestrzegać przepisów i zasad BHP. Wszelkie ograniczenia mogą być rozważane jedynie gdy zachodzą uzasadnione ku temu powody. W przeciwnym razie, pracownik posiada prawnie udokumentowaną swobodę podejmowania zatrudnienia.

110972318_2f02a44aa6_o

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: