Zasięgnijmy języka obcego. Z jakim językiem warto pojawić się na rynku pracy?

Pamiętam jak dziś, mantrę głoszoną przez moją Mamę: „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Od czasów szkolnych „wbijano” nam do głowy, że naszą przyszłością są języki obce. Zachęcając nas w ten sposób do nauki. 🙂 Kiedy patrzę na współczesny rynek pracy, to ktoś był prorokiem. Dzisiaj więcej wart jest kandydat znający języki obce, niż ten mocno wykwalifikowany. To wszystko za sprawą prężnie rozwijającego się w Polsce sektora SSC/BPO, gdzie swoje Centra Usług Wspólnych otworzyło mnóstwo zagranicznych firm.

SSC_BPO7

Zgodnie z definicją (SSC – shared service center) takie centra tworzone są przede wszystkim przez korporacje międzynarodowe działające w wielu lokalizacjach. Ich celem jest ograniczenie kosztów poprzez wyeliminowanie powielania czynności przez pracowników rozproszonych jednostek i świadczenie ich z jednego, centralnego miejsca. Najczęściej dotyczy to funkcji wspierających, takich jak księgowość, obsługa płatności, IT, kadry i płace. Ponieważ ich zadaniem jest optymalizacja kosztów, tego pokroju organizacje otwierane są w krajach, które oferują optymalną relację kosztów pracy do możliwości pozyskania odpowiednio wykwalifikowanych pracowników ze znajomością języków obcych. W Polsce mamy aż 12 miast traktowanych jako zagłębie sektora SSC/BPO, z Warszawą na czele.

SSC_BPO1

Kilka lat temu mogliśmy zaobserwować jedynie nieśmiałe ogłoszenia pracodawców, oczekujących od kandydatów znajomości języka angielskiego. Teraz coraz częściej obserwujemy wymagania przynajmniej dwóch języków obcych. Niepisanym standardem stała się znajomość języka angielskiego na poziomie minimum komunikatywnym. Traktowany jako język codziennej komunikacji. Analizując raporty oraz ogłoszenia pracodawców oprócz języka angielskiego, bardzo pożądanym „na rynku” jest język niemiecki oraz francuski.

SSC_BPO2

Ile zarobisz, znając języki?

Według ogólnopolskiego badania wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2017 r., osoby znające język angielski na poziomie średnio zaawansowanym (B1/B2) zarabiają średnio 4200 złotych brutto miesięcznie. Natomiast znając biegle język angielski (C1/C2), zarobisz już średnio 6000 złotych brutto miesięcznie.

Bardzo ciekawy artykuł na ten temat znajdziecie w portalu wynagrodzenia.pl.

SSC_BPO12

Poza językiem angielskim, najwięcej zarobisz znając język holenderski, niemiecki oraz francuski.

SSC_BPO11

Najwięcej ogłoszeń o prace znajdziemy w obsłudze klienta.

Tutaj około 37% to stanowiska entry level/junior (nie wymagające doświadczenia), a 45% stanowiska specjalistyczne, lub eksperckie.

SSC_BPO9

Pamiętajmy, że poziom wynagrodzenia zależy od wielu czynników, na które składają się także dodatkowo doświadczenie, umiejętności, kompetencje, czy znajomość różnych systemów. Sama znajomość języków obcych w dużym uproszczeniu, ma wpływ na wynagrodzenie zasadnicze, lub wysokość dodatku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: