Poznaj siebie z mapą kompetencji

Ostatnie tygodnie wypełnione po brzegi postami informującymi, że coraz większe grupy zawodowe straciły pracę, zainspirowały mnie to spreparowania artykułu, który mam nadzieję pomoże wielu osobom, które pojawiły się na rozdrożu zawodowym.

Kiedy szukając pracy powątpiewamy w słuszność naszych umiejętności, ponieważ nie możemy znaleźć idealnej oferty pracy, albo firmy, z jakimi chcielibyśmy współpracować nie reagują na nasze zgłoszenia. Znacie to? Powodów może być wiele. Źle przygotowane CV, kiepsko zorganizowany proces rekrutacji, zbyt duża konkurencja i giniemy w tłumie innych kandydatów. A może aplikujemy na stanowiska, nie pasujące do naszego profilu i umiejętności?

pexels-fauxels-3184287

Jakiś czas temu pisałem jak zmienić wodę w wino? 10 kroków do skutecznego przebranżowienia się. Jednak jak często sami zadajemy sobie pytanie co tak naprawdę chcemy robić? Idąc dalej, co możemy robić? I tutaj pojawia się największy problem – bo wielu pogubionych zawodowo kandydatów po prostu nie wie. A tak naprawdę nie wie od czego zacząć, aby to ustalić.

Zacznijmy od małego usystematyzowania wiedzy. Czym są kompetencje?

Kompetencje to zbiór zarówno cech osobowości jak i konkretnych umiejętności pracownika. Nie są one elementem stałym, gdyż podlegają zarówno rozwojowi jak i „cofaniu się”.

Kompetencje dzielimy na miękkie oraz twarde. Do kompetencji twardych zaliczamy np. znajomość języka obcego, specyficzną wiedzę branżową czy umiejętność obsługiwania programów komputerowych. Do miękkich natomiast umiejętność pracy w zespole, komunikatywność czy kreatywność.

Zarówno kompetencje miękkie jak i twarde wpływają na efektywność pracy na danym stanowisku i są niewątpliwie kluczowym atutem dla pracodawcy.

pexels-anna-shvets-3727511

Do naszych słowników, powinniśmy jeszcze wpisać umiejętności wrodzone, które są najczęściej związane z naszymi cechami charakteru i reprezentują większość naszej puli kompetencji miękkich. Do tego grona można doliczyć także predyspozycje do posiadania niektórych kompetencji twardych. Natomiast umiejętności nabytych (wyuczonych) myślę przedstawiać nie trzeba 😊. Jak sama nazwa wskazuje pojawiają się w toku procesu uczenia się zdobywania doświadczenia.

Korzystając z dobrze znanej teorii modeli kompetencyjnych, jesteśmy w stanie stworzyć zestaw najważniejszych z punktu widzenia organizacji kompetencji. Kompetencje te grupujemy, a następnie przypisujemy do poszczególnych stanowisk. Taki zabieg wskazuje, jakimi zachowaniami oraz umiejętnościami powinien charakteryzować się kandydat lub pracownik, aby osiągać najlepsze efekty pracy. Tyle w temacie teorii.

Mapa kompetencji by sposoby na zasoby.

Na bazie modeli kompetencyjnych możemy stworzyć także mapę kompetencji, czyli listę umiejętności wynikających z doświadczenia, wrodzonych lub nabytych, jakie jesteśmy w stanie wykorzystać w pracy zawodowej. Poniżej instrukcja krok po kroku jak ją przygotować – nie ma za co 😊

KROK 1 – stwórz listę swoich doświadczeń zawodowych (stanowisk) oraz wypisz wszystkie kompetencje, jakie na każdym z nich wykorzystujesz. Zarówno te nabyte w trakcie pracy, jak i te wyuczone. Kompetencje mogą się powtarzać przy różnych stanowiskach.

mk1

KROK 2 – Posortuj kompetencje w ranking od 10 do 1, aby widzieć które z kompetencji masz na wysokim poziomie, a które na najniższym. Zastanów się, czy któraś z umiejętności wymaga dodatkowego szkolenia, aby podnieść jej poziom. Oczywiście jeśli taka kompetencja jest istotna z zawodowego punktu widzenia.

mk2

KROK 3 – mając ranking swoich kompetencji, zastanów się jakie zawody wykorzystują podobne umiejętności i określ sobie listę potencjalnych stanowisk.

Et voilà! 😊 Oczywiście określenie stanowisk tylko na podstawie kompetencji może być nie małym wyzwaniem, wobec tego serdecznie zapraszam do konsultacji wszystkich zainteresowanych!

Przy określaniu swojej przyszłej pracy mogą pomóc także kolory osobowości według modelu DISC. Na tej podstawie łatwiej jest sprawdzić czy nasza osobowość współgra z wymaganymi i pożądanymi kompetencjami miękkimi. Innymi słowy, czy mamy predyspozycje do wykonywania takiego zawodu, o jakim marzymy. Jeśli nie, to wiemy nad czym powinniśmy pracować.

DISC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: