Rekrutacyjna mowa ciała. Co rekruter czyta między gestami?

„Nie chodzi o to, co powiedziałeś, ale jak wyglądałeś, kiedy to mówiłeś”.

 „Mowa ciała to klucz do sukcesu”. Każdy z nas gorliwie przygląda się otoczeniu i chociaż nie wiele osób się do tego przyznaje, przy każdej możliwej okazji oceniamy wszystko i wszystkich. Analizujemy zachowanie ludzi w kolejce po chleb. Obserwujemy to, jak obsługuje nas sprzedawczyni. Analizujemy zachowanie Pani w okienku na poczcie, czy lekarza w przychodni. Nie dziwne więc, że my również jesteśmy oceniani na każdym kroku. Szczególnie podczas rozmowy o pracę!

„Spostrzegawczość, oznacza zdolność wychwytywania sprzeczności między słowami a mową ciała rozmówcy”.

punch-316605_960_720

Wiedzieliście, że każdy gest ma swoje znaczenie w oczach rekrutera? To często przesądza o wyniku rozmowy. Bardziej niż idealnie napisany życiorys.

Pocą Ci się ręce, unikasz kontaktu wzrokowego, nerwowo kręcisz się na krześle, mrugasz oczami bez kontroli i co chwila przełykasz ślinę. To oznaki nie panowania nad mową ciała. Mówi się „jak Cię widzą, tak Cię piszą”, stąd też nasze zachowanie podczas rozmowy rekrutacyjnej jest szalenie istotne. Zgodnie z zasadą 7-38-55 Alberta Mehrabiana, kiedy komunikat jest niespójny, zaledwie 7% informacji czerpiemy z treści wypowiedzi (słów), 35% z brzmienia głosu, a aż 55% z komunikacji niewerbalnej, czyli języka ciała.

pexels-photo-433441

„Drapanie się po głowie może oznaczać niepewność albo świadczyć o łupieżu”.

Pomimo, że na gesty mamy najmniejszy wpływ, gdyż w znakomitej większości są to odruchy bezwarunkowe, to właśnie na nie musimy zwracać największą uwagę. Przekaz słowny, musi być spójny z tym, co pokazujemy za pomocą mowy ciała. Właśnie te zachowania definiują naszą wiarygodność w oczach rekrutera i pracodawcy.

„Oszuści potrafią udawać mowę ciała jedynie przez krótki czas”.

Jak odczytywać mowę ciała?

Slide2

Slide3

Slide1 (1)

Slide4

 „Naturalny uśmiech powoduje charakterystyczne zmarszczki wokół oczu – ludzie obłudni uśmiechają się tylko ustami”.

 Sekrety pozytywnej mowy ciała:

  • Twarz: żywy wyraz twarzy i z uśmiechem, co jakiś czas ukazując zęby.
  • Gestykulacja: wskazana jest niewielka ekspresja.  Dobrze mieć złączone palce, dłonie, trzymając je poniżej linii podbródka. Unikać krzyżowania rąk i nóg.
  • Ruchy głową: potakiwanie głową, a słuchając, przechylać ją. Utrzymywać uniesiony podbródek.
  • Kontakt wzrokowy: utrzymywać kontakt wzrokowy tak, aby każdy czuł się swobodnie.
  • Postawa ciała: słuchając, warto pochylać się do przodu, a mówiąc mieć prosta postawę.
  • Odzwierciedlanie: delikatnie odzwierciedlaj mowę ciała innych.

„Uśmiechaj się bez przerwy – wszyscy będą się zastanawiali, co kombinujesz”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: