Nic nie trwa wiecznie. Co zrobić jak stracisz pracę?

Utrata pracy to olbrzymi stres dla człowieka. Mówi się, że jest on porównywalny z utratą kogoś bliskiego. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj nie spodziewamy się otrzymania wypowiedzenia. Ale z drugiej strony przecież nie jest to koniec świata.

termination-1538207_960_720

Przypomniał mi się film „W chmurach”, gdzie George Clooney grał rolę profesjonalisty od zwalniania pracowników. Często powtarzana tam kwestia to „wielcy tego świata byli również w takiej sytuacji i to ta zmiana pomogła im osiągnąć sukces”. Faktem jest, że wiele znanych nazwisk i osób na szczycie rankingów dla najbogatszych, swoją karierę przypieczętowało porażką. Ale czy utrata pracy jest porażką? Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

  1. Nie podejmować pochopnych decyzji. Najgorsze co może być to działanie pod wpływem emocji, a szczególnie w tak dużym stresie. Dostajemy wypowiedzenie do ręki, to na spokojnie je czytamy i analizujemy. Każda forma ugody, porozumienia stron musi zostać odpowiednio przemyślana. Wyjątek to rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, bo tutaj w świetle prawa w dniu wręczenia jest ważne i nic tutaj nie można „ugrać”.
  2. Nie chowajmy głowy w piasek. Umów się z przełożonym na rozmowę, gdzie zapytasz się jaka jest przyczyna wypowiedzenia. Da Ci to informację zwrotną, aby w nowym miejscu pracy nie popełnić kolejnego błędu. Jeśli tracimy pracę nie z naszej winy, to również musimy o tym wiedzieć – chociażby z tytułu odprawy (dot. umowy o pracę na czas nieokreślony, gdzie pracodawca ma obowiązek podać powód wypowiedzenia).pexels-photo-262272
  3. Pracuj rzetelnie do końca okresu wypowiedzenia. Coraz częściej firmy zwalniają pracowników ze świadczenia pracy. Ale jeśli do końca musisz pracować, to wykonuj pracę poprawnie. Nie musisz się o nic starać – zgoda! Ale nigdy nie wiesz co Cię czeka w przyszłości i czy na tej ostatniej prostej nie wbijesz sobie sami gwoździa do trumny.
  4. Wyżal się komuś. Najlepiej komuś bliskiemu. Nie obarczaj siebie wyrzutami. Wygadaj się. Podsumuj swój czas w danej firmie i zastanów się, czy właśnie ktoś nie wyświadczył Ci przysługi. Porozmawiaj z kimś, kto też był w podobnej sytuacji. Czas leczy rany i najlepiej wspomina się utratę pracy na chłodno, po czasie.
  5. Urlop? Odpoczynek to ostatnia rzecz o jakiej tutaj myślimy. Ale to najlepsza recepta na przemyślenia, na zastanowienie się nad dalszymi krokami. Idąc do nowej pracy nie będzie na początku miejsca na odpoczynek, czy urlop. Jeśli problem leży w finansach, można odpocząć w zaciszu domowym.
  6. Przemyśl wszystko. Przede wszystkim zastanów się co chcesz robić dalej. Jakiej pracy szukać. Odśwież CV. Zaplanuj wszystko, aby nie błądzić.pexels-photo-311391
  7. Osiągnięcia. Utrata pracy godzi w nasze ego i wiele osób traci wówczas poczucie własnej wartości. Warto stworzyć listę swoich osiągnięć zawodowych i prywatnych. Taka lista pomoże ustalić gdzie teraz chcę pracować.
  8. Networking. Daj znać, że jesteś aktywna/aktywny na rynku pracy. Daj się zauważyć rekruterom. Odezwij się do ludzi z branży, znajomych z pracy, swojej zawodowej sieci kontaktów. Skontaktuj się ze znajomymi. To żaden wstyd stracić pracę. Nie musisz się z tym ukrywać.
  9. Finanse. Zaplanuj wydatki wiedząc, że przez jakiś czas możesz nie mieć regularnych dochodów. Na czas szukania pracy, spróbuj prac dorywczych. To jest idealny moment na wpadanie w długi, co będzie jeszcze gorsze.pexels-photo-210615
  10. Szukanie pracy to praca na pełen etat. Nie raz już pisałem o tym jak napisać CV, jakich błędów przy tym nie popełniać, jak przygotować się do szukania pracy. Skorzystaj z tych porad i bądź konsekwentna/konsekwentny. Ta idealna praca może kazać Ci chwilę na siebie poczekać. Przygotuj się na to.

Szukając pracy, warto skupić się na efektywności wykonanych działań. Nie zależy nam przecież na pustych czynnościach, nieprzynoszącym rezultatu. Dobrym rozwiązaniem, będzie tutaj spisywanie podjętych aktywności, a następnie weryfikacje, jaki przynoszą efekt. Prosta tabelka w Excelu może być cennym narzędziem. Pozwoli to na ocenę użyteczności planu, a co ważniejsze da szanse na śledzenie (trakowanie) działań. Potraktuj to jako projekt i pilnuj jego realizacji.

Warto traktować utratę pracy jako zamknięcie jednego rozdziału i szansa na nowe wyzwania. Kto wie, czy to nie przełomowy moment w życiu, który sprawi, że zasilisz listę ludzi sukcesu. 🙂

mężczyzna-grafikiem-trzymając-probkę-koloru_1170-2937

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: